US Bank Celebration of the Arts announces award winners

There was a lot to see in the 2019 US Bank Celebration of the Arts exhibit. This year’s show featured 191 entries, with 63 in the amateur division and 128 in the professional category. The following are the award winners for 2019.

BEST OF SHOW

Lynette Frey Haggbloom

Compressed

Ellis Walker Gallery

World’s Greatest Studio Tour Merit Award

Merit Award

Steven Clay

Eye of the Storm

The World’s Greatest Studio Tour

Kentucky Museum

Purchase Award

Shelley Stauffer

Ohio Star

Bob and Vicki Fitch

David and Laura Harper Lee

Brent and Holly Oglesbee

Charles and Carolyn Hardcastle

David and Laura Harper Lee

Jack and Lesley Montgomery

Michael and Tiffany Isselhardt

Ray Buckberry

Ron and Jennifer Wilson

Amateur Fiber Arts

First Place Award

Shelley Stauffer

Ohio Star

Ann Ferrell and Brent Bjorkman

Amateur Mixed Media

First Place Award

Diana McQuady

Before and After

Kristina Arnold and Charles Hurst

Amateur Mixed Media

Second Place Award

Abigail Coffell

Intricacies

Marilyn Anderson                 

Amateur Painting

First Place Award

Joseph Larson

On the Way to James’s

Ray Buckberry

Amateur Painting

Second Place Award

Kim Spradlin Hanna

Stop Sign

Rick and Carol DuBose

Amateur Painting

Third Place Award

William Schlinker

Untitled

George and Laurie Kwok

Amateur Photography

First Place Award

Jan Trabue

Fox in the Golden Hour

Nicole and Michael Talley

Amateur Photography

Second Place Award

Mark Titschinger

Turning Point

Brent and Holly Oglesbee

Amateur Photography

Third Place Award

Patricia Haley

La Tulipe Solare’

Sharon Kreke

Amateur Sculpture

First Place Award

Steve Huskey

Two Toms Tangled in a Territorial Tussle

Kentucky Forge Council

Amateur Works on Paper

First Place Award

Jeffrey Purvis

Ruger

Mike and Leigh Harper

Amateur Works on Paper

Second Place Award

Laura DeLancey

Cascadia

James & Anna Jo Johnson in memory of Ann T. Travelstead

Amateur Works on Paper

Third Place Award

Janie Hunt

Jungkook BTS

David and Laura Harper Lee

Professional Ceramics & Glass

First Place Award

Lynette Frey Haggbloom

Compressed

Kate Hudepohl

Professional Ceramics & Glass

Second Place Award

Donna Schulte

Eastern Gorilla (Gorilla beringei) – Critically Endangered

ArtWorks, Inc.

Professional Ceramics & Glass

Third Place Award

Greg Strange

Broken Shield

David and Laura Harper Lee

Professional Fiber Arts

First Place Award

Lynne Ferguson

Bird Weave II

David and Laura Harper Lee

Professional Fiber Arts

Second Place Award

McKenna Webb

Autumnal Harvest                 

Anonymous

Professional Fiber Arts

Third Place Award

Colleen Hathaway

Waves III

Sharon Kreke

Professional Mixed Media

First Place Award

Lynn Robertson

“Ground Zero”

Art Matters Studio and Gallery

Professional Mixed Media

Second Place Award

Bob Brigl

A Melville Landmark

Sharon Kreke

Professional Mixed Media

Third Place Award

Charlotte Brindley                 

The Wailing Cry of the World (Justice Has Forsaken Me)

Sam and Mary Evans

Professional Painting

First Place Award

Sydney Herndon

Scurry

Mike and Leigh Harper

Professional Painting

Second Place Award

Matthew Fleishman

Creatures

The World’s Greatest Studio Tour

Professional Painting

Third Place Award

Connie Erickson

The Scotsman

James & Anna Jo Johnson in memory of Ann T. Travelstead

Professional Photography

First Place Award

Sheila Reeves

Morning Blues

Craig and Deborah Browning

Professional Photography

Second Place Award

Carelissa Young

Kara

ArtWorks, Inc.

Professional Photography

Third PlaceAward

Lauren Milliken

Joy Ride                 

Sam and Mary Evans

Professional Sculpture

First Place Award

Elizabeth Hoffman

Invaded

Nancy Baird

Professional Sculpture

Second Place Award

Michael Wheatley

Eden

Michael and Leslie Nichols

Professional Sculpture

Third Place Award

David Marquez

Window 002

WKU League of Sculptors

Professional Watercolor

First Place Award

Steven Clay

Eye of the Storm

Connie and Tom Foster in memory of Mrs. Virginia B. Miller

Professional Watercolor

Second Place Award

Jay Dougherty

Turtle Spotting

Ellis Walker Gallery

Professional Works on Paper

First Place Award

Judith E. Gray

The Decorative Approach to a Deliberate Fiction

Kate Hudepohl

Professional Works on Paper

Second Place Award

Anika Mosby

Fever Dream

Ellis Walker Gallery

Professional Works on Paper

Third Place Award

Samuel Clay Hunt

Reflections on a Lisbon Street

Dr. Raymond Cravens

Ceramics & Glass

Honorable Mention

Betsy Shoenfelt

All-Star Bowl

Brent and Holly Oglesbee

Watercolor

Honorable Mention

Gail Stuart

Poppy’s Pond

Marcia J. Brown

                  The exhibition will be on display until April 5, 2019. For more information about the art show or other upcoming events, visit wku.edu/kentuckymuseum.

Be the first to comment

Leave a Reply